Bookmark and Share

November 6, 2018 General Election

Filing Closed - Offices going to Election

 

The certitified list of U.S. Senate, State, and Judicial Office candidates is due from the Secretary of State on August 30. 

Statewide candidates who have accepted the expenditure limits may file a candidate statement in the State Voter Guide

State Offices - * = incumbent

Governor

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement 
John H. Cox (Party Preference: REP) Businessman/Taxpayer Advocate State Voter Guide
Gavin Newsome (Party Preference: DEM) Lieutenant Governor/Businessman State Voter Guide

 

 

Lieutenant Governor

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Ed Hernandez (Party Preference: DEM) State Senator/Businessman  State Voter Guide
Eleni Kounalakis (Party Preference: DEM) Businesswoman/Economic Advisor  State Voter Guide

 

 

Secretary of State

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Alex Padilla (Party Preference: DEM)* Secretary of State State Voter Guide
Mark P. Meuser (Party Preference: REP) Election Law Attorney State Voter Guide

 

 

Controller

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Konstantinos Roditis (Party Preference: REP) Businessman/CFO  State Voter Guide
Betty Yee (Party Preference: DEM)* California State Controller State Voter Guide

 

 

Treasurer

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Greg Conlon (Party Preference: REP) Businessman/CPA State Voter Guide
Fiona Ma (Party Preference: DEM) CPA/Taxpayer Representative  State Voter Guide

 

 

Attorney General

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Steven C Bailey (Party Preference: REP) Retired California Judge State Voter Guide
Xavier Becerra (Party Preference: DEM)* Appointed Attorney General of the State of California State Voter Guide

 

 

Insurance Commissioner

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Ricardo Lara (Party Preference: DEM) California Senator State Voter Guide
Steve Poizner (Party Preference: None) Businessman/Non-profit Director State Voter Guide

 

 

Member, State Board of Equalization

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Malia Cohen (Party Preference: DEM) President,San Francisco County Supervisors State Voter Guide
Mark Burns (Party Preference: REP) Realtor/Businessman  State Voter Guide

 

 

 

 

Superintendent of Public Instruction

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Marshall Tuck Schools Improvement Director State Voter Guide
Tony K. Thurmond Educator/State Legislator State Voter Guide

United States Senator - * = Incumbent

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Dianne Feinstein (Party Preference: DEM)* United States Senator State Voter Guide
Kevin De Leon (Party Preference: (DEM) California Senator State Voter Guide

 

 

United States Representative - * = Incumbent

U.S. Representative in Congress, 18th District 

Candidate Name Ballot Designation Candidate Statement
Anna G. Eshoo (Party Preference: DEM)* Member of Congress

Eshoo statement
declaración de Eshoo 

Christine Russell (Party Preference: REP) Technology Company Director No statement filed by Russell

 

 

U.S. Representative in Congress, 20th District 

Candidate Name Ballot Designation Candidate Statement
Jimmy Panetta (Party Preference: DEM)* United States Representative Panetta statement
declaración de Panetta 
Ronald Paul Kabat (Party Preference: None) Certified Public Accountant No statement filed by Kabat

 

 

State Assembly Offices - * = Incumbent

State Assembly, 29th District 

Candidate Name Ballot Designation Candidate Statement
Vicki L. Nohrden (Party Preference: REP) Non-Profit Director/Businesswoman Nohrden statement
Mark Stone (Party Preference: DEM)* Assemblymember Stone statement
declaración de Stone

 

 

State Assembly, 30th District

Candidate Name Ballot Designation Candidate Statement
Neil G. Kitchens (Party Preference: REP) Businessman/Rancher Kitchens did not file a statement.
Robert Rivas (Party Preference: DEM) County Supervisor/Educator Rivas statement
declaración de Rivas

 

 

JUDICIAL

For Judicial Offices, voters vote yes or no to elect the sitting judge to the office for the term provided by law. 

Supreme Court, Associate Justice Carol A. Corrigan

Supreme Court, Associate Justice Leondra R. Kruger

6th Appellate District Presiding Justice Mary J. Greenwood

6th Appellate District Presiding Justice Allison Marston Danner

6th Appellate District Presiding Justice Nathan D. Mihara

 

Boards of Education & Community Colleges - * = Incumbent

Santa Clara County Board of Education, Trustee Area 2 - vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate Statement
Barry Chang Member, City Council, City of Cupertino Chang did not file a statement.
Kathleen M King* Appointed Incumbent King statement
declaración de King

 

 

Cabrillo Community College, Trustee Area 6 - vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate Statement
J. Dan Rothwell Retired College Teacher Rothwell statement
Louis Tuosto Business Owner

Tuosto statement
declaración de Tuosto

 

 

Unified/High School Districts

Los Gatos-Saratoga Joint Union High School - vote for no more than 3

Candidate Name Ballot Designation Candidate Statement
Cynthia Chang* Incumbent Chang statement
Denise Ramon Herrera Retired Executive Assistant Ramon Herrera statement
declaración de Ramon Herrera
Peter L. Hertan Technology Executive Hertan statement
David Guidry High Tech Consultant Guidry did not file a statement

 

 

Pajaro Valley Unified, Trustee Area 4 - vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Daniel Dodge, Jr Clinical Technician/Parent Dodge did not file a statement
William "Willie" Yahiro* Incumbent

Yahiro statement
declaración de Yahiro

Jenni Veitch-Olson Nonprofit Manger Veitch-Olson did not file a statement

 

 

Pajaro Valley Unified, Trustee Area 5- vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Leslie L. De Rose* Incumbent

De Rose statement
declaración de De Rose

Jennifer Schacher Mother/Educator/Businesswoman Schacher statement
declaración de Schacher

 

 

Pajaro Valley Unified, Trustee Area 7- vote for one

Candidate Name Candidate
Statement
Ballot Designation Candidate statement
Jennifer Holm Yes Registered Nurse

Holm statement
declaración de Holm

Bill Beecher Yes Retired Technical Manager Beecher statement

 

 

Santa Cruz City School Trustee Area 1 - vote for no more than two

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Rocco Cappalla Parent/Finance Professional Cappalla statement
declaración de Cappalla
Deb Tracy-Proulx* School Board Trustee Tracy-Proulx statement
declaración de Tracy-Proulx
Jeremy Shonick* Incumbent Shonick statement
declaración de Shonick

 

 

Santa Cruz City School Trustee Area 3 - vote for one

Candidate Name Candidate
Statement
Ballot Designation Candidate statement
Cindy Ranii* Yes Appointed School Board Member Ranii statement
declaración de Ranii
Abraham "Abe" Wolcott Yes Parent/Professor/Educator Wolcott statement
declaración de Wolcott

 

 

Scotts Valley Unified - vote for no more than two

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Corey Warner* Incumbent Warner statement
Roger L. Snyder* Incumbent Snyder statement
George St. Clair Retired Educator/Teacher St. Clair statement

 

 

Elementary School Districts - * = Incumbent

Loma Prieta Joint Union Elementary - vote for no more than three

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Deana Arnold* Incumbent Arnold statement
declaración de Arnold
Ben Abeln Retail General Manager Abeln statement
Leah Rogers Mother Rogers statement
Ronald A Bourque* Incumbent Bourque statement

 

 

Loma Prieta Joint Union Elementary - short term - vote for no more than one

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Lila Jones Turkalj Mother Jones Turkalj statement
Kevin Hagedorn Property Developer Hagedorn statement
declaración de Hagedorn
Marco V. Menendez* Appointed Incumbent Menendez statement
declaración de Menendez

 

 

Soquel Union Elementary - vote for no more than two

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Charles H. Jolissaint Electrical Engineer Jolissaint statement
Phil Rodriguez* Incumbent Rodriguez statement
Carolyn Freedman Community Volunteer Freedman statement
declaración de Freedman
Brian Phelps Business Development Specialist Phelps statement

 

 

COUNTY OFFICES

County Supervisor, 4th District - vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Greg Caput* Santa Cruz County Supervisor

Caput statement
declaración de Caput

Jimmy Dutra Mayor Pro Tem Dutra statement
declaración de Dutra

 

 

Cities

Capitola City Council - vote for no more than three

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Jack Digby Ironworker Instructor Digby statement
Sam Storey Attorney at Law Storey statement
declaración de Storey
Yvette Brooks Educational Executive Assistant Brooks statement
declaración de Brooks
Jacques Bertrand* Incumbent Bertrand statement
declaración de Bertrand

 

 

Santa Cruz City Council - vote for no more than three

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Philip Crawford Professor/Labor Attorney Crawford statement
declaración de Crawford
Justin Cummings Environmental Conservation Educator Cummings statement
declaración de Cummings
Paige Concannon Chef Concannon statement
Greg Larson City Management Consultant Larson statement
declaración de Larson
Dave Lane Retired Auditor Lane statement
Cynthia Hawthorne Small Business Owner Hawthorne statement
declaración de Hawthrone
Richelle Noroyan* City Councilmember Noroyan statement
declaración de Noroyan
Donna Meyers Environmental Consultant Meyers statement
declaración de Meyers
Ashley Scontriano Small Business Owner Scontriano statement
Drew Glover Nonprofit Community Organizer Glover statement
declaración de Glover

 

 

Scotts Valley City Council - vote for no more than two

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Stephany E. Aguilar* Council Member Aguilar statement
Jim Reed* Mayor Reed statement
Derek Timm Small Business Owner Timm statement

 

 

Watsonville City Council, District 3 - vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Lowell Hurst* Mayor of Watsonville Hurst statement
declaración de Hurst

 

 

Watsonville City Council, District 4 - vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Francisco Estrada Program Officer/Professor Estrada statement
declaración de Estrada
Jenny T. Sarmiento Retired Non-Profit Director Sarmiento statement
declaración de Sarmiento

 

 

Watsonville City Council, District 5 - vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Casey Clark Residential Care Director Clark statement
declaración de Clark
Rebecca J. Garcia* Incumbent Garcia statement
declaración de Garcia

 

 

Watsonville City Council, District 7 - vote for one

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Lupe Rivas Educator/Administrator Rivas statement
declaración de Rivas
Ari Parker Teacher/Building Representative

Parker statement
declaración de Parker

Steve Trujillo Retired Educator Trujillo statement
declaración de Trujillo

 

 

FIRE DISTRICTS

Aptos/La Selva Fire - vote for no more than two

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Orbrad Darbro Retired Battalion Chief Darbro statement
declaración de Darbro
John Scanlon Retired Battalion Chief

Scanlon statement
declaración de Scanlon

Russell Borelli Retired Battalion Chief Borelli did not file a statement.

 

 

WATER DISTRICTS

San Lorenzo Valley Water - vote for no more than three

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Gene Ratcliffe Incumbent Ratcliffe statement
Bob Fultz Chief Financial Officer Fultz statement
John Hayes Appointed Incumbent Hayes statement
Lois Henry Retired CEO Henry statement
Stephen Swan Program Manager Swan statement
Charles “Chuck” Baughman Incumbent Baughman statement

 

 

Scotts Valley Water - vote for no more than three

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Wade Leishman* Appointed Incumbent Leishman statement
David T. "Dave" Hodgin* Professional Business Manager Hodgin statement
William "Bill" Ekwall Retired Firefighter/Paramedic Ekwall statement
Ruth Stiles* Incumbent Stiles statement

 

 

Soquel Creek Water - vote for no more than three

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Carla Christensen* Incumbent Christensen statement
Bruce Jaffe* Oceanographer/Water Official Jaffe statement
Rachel Lather* Incumbent Lather statement
Gary Lindstrum Retired Businessman Lindstrum statement

 

 

 

 

Santa Cruz Port - vote for no more than two

Candidate Name Ballot Designation Candidate statement
Dick Starr General Building Contractor Starr statement
Neli Cardoso Fisherwoman/Business Woman Cardoso did not file a statement
Toby Goddard* Port Commissioner Goddard statement
Reed Geisreiter* Port Commissioner Geisreiter statement