Bookmark and Share

Offices Going to Election

Secretary of State certified list.

Contact list for Candidates - Federal and State offices

Voter Nominated Offices

Nonpartisan Offices

Partisan Offices

 

Voter Nominated
U.S. Representative in Congress 18th District

Candidate Party Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Phil Reynolds Rep   Engineer/Father/Businessman

 

Anna G. Eshoo Dem X Member of Congress Eshoo statement

declaración de Eshoo

Richard B. Fox Rep   Physician/Attorney

Fox statement
declaración de Fox

Rishi Kumar Dem   Councilmember/Hi-Tech Executive Kumar statement
declaración de Kumar
Bob Goodwyn Lib   Pilot  

 

U.S. Representative in Congress 20th District

Candidate Party Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Jimmy Panetta Dem X United States Representative Panetta statement
declaración de Panetta
Jeff Gorman Rep   Small Business Owner  
Adam Bolaños Scow Dem   Environmental Advocate Scow statement
declaración de Scow

 

State Senator, 17th District

Candidate Party Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Maria Cadenas Dem   Nonprofit Executive Director Cadenas statement
declaración de Cadenas
John Laird Dem   Natural Resources Secretary Laird statement
declaración de Laird
Vicki Nohrden Rep   Businesswoman No statement filed
John M. Nevill Dem   Rancher/Respiratory Therapist  

 

Member of the Assembly 29th District

Candidate Party Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Mark Stone Dem X Assemblymember Stone statement
declaración de Stone

Shomir Banerjee

Rep   Physician/Engineer No statement file

 

Member of the Assembly 30th District

Candidate Party Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Robert Rivas Dem X State Assemblymember Rivas statement
declaración de Rivas
Gregory Swett Rep   Walnut Grower/Trustee  
         

 

Nonpartisan Offices

Superior Court Judge Office 1

Candidate Incumbent Ballot Designation Statement
Annrae Angel   Attorney at Law Angel statement
declaración de Angel
Nancy de la Peña   Assistant County Counsel

de la Pena statement
declaración de de la Pena

Jack Gordon   Attorney at Law Gordon statement
declaración de Gordon

County Supervisor, 1st District

Candidate Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Betsy Riker   Medical Professional No statement filed. 
Benjamin T. Cogan   Entrepreneur Cogan statement
declaración de Cogan
Mark Esquibel   Environmental Safety Manager Esquibel statement
declaración de Esquibel
John Leopold X Incumbent Leopold statement
declaración de Leopold
Donald "Kase" Kreutz   Bus Driver Kreutz statement
declaración de Kreutz
Manu Koenig   Nonprofit Executive Director Koenig statement
declaración de Koenig

County Supervisor, 2nd District

Candidate Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Zach Friend X County Supervisor Friend statement
declaración de Friend
Becky Steinbruner   Writer/Researcher/Mom Steinbruner statement
declaración de Steinbruner 

County Supervisor, 5th District

Candidate Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Bruce McPherson X County Supervisor McPherson statement
declaración de McPherson

City of Santa Cruz Councilmember Recalls

“Shall Drew Glover be recalled (removed) from the office of Santa Cruz City Councilmember?
Candidates to succeed Drew Glover as Santa Cruz City Councilmember if he is recalled.

Candidate Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Drew Glover X  

Glover statement
declaración de Glover

Tim Fitzmaurice   University, Prison Teacher Fitzmaurice statement
declaración de Fitzmaurice
Renee Golder   Elementary School Teacher Golder statement
declaración de Golder

“Shall Chris Krohn be recalled (removed) from the office of Santa Cruz City Councilmember?
Candidates to succeed Chris Krohn as Santa Cruz City Councilmember if he is recalled.

Candidate Incumbent Ballot Designation Candidate Statement
Chris Krohn X  

Krohn statement
declaración de Krohn

Don Lane   Charitable Foundation Manager Lane statement
declaración de Lane
Katherine Beiers   Retired Librarian

Beiers statement
declaración de Beiers

Central Committees County Councils

Democratic Party Central Committee

1st Supervisorial District - Elect 5 Members

Candidate Ballot Designation
Tony Russomanno Incumbent
Joe Hall Incumbent
Adam Spickler Cabrillo College Trustee
Keith Gudger Community Volunteer
Darrell Darling Retired Minister
Nora Hochman Union Representative/Organizer

2nd Supervisorial District - Elect 4 Members

Candidate Ballot Designation
Rene Bloch Appointed Incumbent
Gigi Kelbert Incumbent
Ed Manning Incumbent
Denise Elerick Dental Hygienist/Parent
Adele Gardner Incumbent
Randa Solick Retired Teacher
Katherine Denise Baird Mother

3rd Supervisorial District - Elect 5 Members

Candidate Qualified for Ballot
Carol Fuller Incumbent
Cynthia Mathews Incumbent
Cynthia Hawthorne Incumbent
Hollie Locatelli Appointed Incumbent
Akin Babatola Appointed Incumbent
Clayton Strawn Graduate Student  
Stacey Falls Public School Teacher
Cyndi Dawson Environmental Scientist
Shawn Orgel-Olson Environmental Consultant

5th Supervisorial District - Elect 5 Members

Candidate Qualified for Ballot
Linda Kerner Appointed Incumbent
Tim Willoughby Appointed Incumbent
Coco Raner-Walter Incumbent
Glenn Glazer Appointed Incumbent
Sally Gwin-Satterlee Retired Registered Nurse
Jonathan Erdman Accountant
Michael Deely Cook
Richelle Noroyan Incumbent
Gwen Chiaramonte Social Worker

Republican Central Committee

1st Supervisorial District - Elect 5 Members

Candidate Qualified for Ballot
Michael D. Lelieur Public Works Manager
Kristen Collishaw Incumbent
Colin "Corky" Roberson Incumbent
Eugene Bustichi Incumbent
Eric Erickson Incumbent
Roger Louis Snyder Incumbent