Bookmark and Share

Offices going to election with candidate statements

Candidates have the option to prepare and pay for a statement to be printed in the County Voter Information Guide. Below is complete list of candidates on the ballot. Statements are listed in the random alpha order conducted by the elections officials.

* = Incumbent

US Senate: Click here for certified list
US Senate Candidate Statements

 

18th Congressional District: 

Candidate Political Party Ballot Designation Candidate Statement
Anna G. Eshoo* DEM Member of Congress Eshoo Statement
Richard B. Fox REP Physician/Attorney Fox Statement
Bob Harlow DEM None NF

20th Congressional District: 

Candidates Political Party Ballot Designation Candidate Statement
Casey Lucius REP National Security Professor Lucius Statement
Lucius Espanol
Joe Williams PAF Hospital Laboratory Technician NF
Jack Digby None Ironworker/Homemaker/Artist Digby Statement
Barbara Honegger None Investigative Journalist/Author Honegger Statement
Jimmy Panetta DEM Prosecutor Panetta Statement
Panetta Espanol

17th State Senate District: 

Candidate Political Party Ballot Designation Candidate Statement
Bill Monning* DEM California State Senator Monning Statement
Monning Espanol
Palmer Kain REP Community Volunteer NF

29th Assembly District:

Candidate Political Party  Ballot Designation Candidate Statement
Mark Stone* DEM Assemblymember

Stone Statement
Stone Espanol

Sierra Roberts REP Entrepreneur NF

30th Assembly District: 

Candidate Political Party  Ballot Designation Candidate Statement
John M. Nevill REP Healthcare Worker/Rancher NF
Anna Caballero DEM Independent Small Businesswoman Caballero Statement
Karina Cervantez Alejo DEM Educator/Councilmember

Alejo Statement
Alejo Espanol

Georgia Acosta REP Agriculture Business Owner Acosta Statement
Acosta Espanol

Board of Supervisors, District 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement
John Leopold* Santa Cruz County Supervisor Leopold Statement
Leopold Espanol
Benjamin Cogan Lead Diagnostic Technician Cogan Statement

Board of Supervisors, District 2

Candidate Ballot Designation Candidate Statement
Zach Friend* County Supervisor Friend Statement
Friend Espanol
Becky Steinbruner Mother/Gardener Steinbruner Statement
Rich McInnis Small Business Owner NF

Board of Supervisors, District 5

Candidate Ballot Designation Candidate Statement
Bill Smallman Civil Engineer Smallman Statement
Roy Kaylor Electrical Engineer Kaylor Statement
Bruce McPherson* Santa Cruz County Supervisor McPherson Statement

Auditor-Controller-Treasurer-Tax Collector

Candidate Ballot Designation Candidate Statement
Edith Driscoll* Appointed Incumbent NF

District Attorney

Candidate Ballot Designation Candidate Statement
Jeff Rosell* Appointed District Attorney NF

Democratic Party Central Committee - 3rd District - Elect 5

Candidate Ballot Designation
Nicolette Lee Appointed Incumbent
Carol Fuller Incumbent
Maggie Duncan-Merrell Landscape Design Management
Darrell Darling Incumbent
Cynthia Hawthorne Appointed Incumbent
Cynthia Mathews Incumbent

Democratic Party Central Committee - 4th District - Elect 2

Candidate Ballot Designation
Jenny Sarmiento Community Volunteer
Doug Keegan Incumbent
Nick Rivera Incumbent

Republican Party Central Committee - 1st District - Elect 6

Candidate Ballot Designation
Michael D. LeLieur Appointed Incumbent
Eugene D. Bustichi Construction Executive
Eric Erickson Engineer
Diane Jolissaint Appointed Incumbent
Charles H. Jolissaint Appointed Incumbent
Sira Taylor Real Estate Agent
Roger Snyder Director Product Management
Kristen Collishaw Nonprofit Director
Donald Moorhouse General Contractor
Brian M. Phelps Pending
Colin "Corky" Robertson Restaurant Foodservice Supplier

Republican Party Central Committee - 2nd District - Elect 6

Candidate Ballot Designation
Brad Williams Emergency Registered Nurse
Katherine Cristallo Appointed Incumbent
Kris A. Kirby Appointed Incumbent
Alla Mia McCammon Retired Massage Therapist
Leon Mattingley Retired School Superintendent
Susan M. Allen Retired Business Woman
Sharon Gray Retired College Instructor

Republican Party Central Committee - 5th District - Elect 6

Candidate Ballot Designation
Wade Leishman Information Technology Manager
Darla Beuerman Appointed Incumbent
Cheri Brownfield Bookkeeper
Tim Emanuelson Controller/Financial Executive
Dave Hodgin Small Business Owner
Marsha Maffia Appointed Incumbent
Lisa Galleguillos Appointed Incumbent
James M. Galleguillos Pending
Mary Kathleen Griffith Appointed Incumbent
Lea Reed Parent